Рязка или плавна промяна?
Обичаме промяната. Тя ни показва, че сме смели да направим с живота си каквото пожелаем, но и ни представя пред другите като интересни личности, готови да се развиват и експериментират.
Доколко обаче средностатистическата жена е склонна да направи това и в какви рамки. За тинейджърите е доста по-лесно, поради чисто психологическото положение, в което се намират – а именно търсене на правилния стил.
За по-порасналите – студентки и млади жени до 34 години, промяната вече става въпрос на вътрешно усещане. А за зрелите и по-възрастните жени да бъдеш различна става все по-трудно.
Днес в полезрението ми са жените до 34 години. Те са в разцвета на силата и красотата си. Могат да бъдат искрящи, секси и то с онази опитност и визия, която подлудява мъжете. Това е именно и най-често възрастта, в която се преодоляват професионални и лични изпитания.
Ако се зачетете в интернет, ще открийте статистическа информация, която показва, че жените в тази възраст предпочитат честите, но плавни промени. Независимо за какво се отнасят те. Ако преценят да потъмнят косата си биха заложели на нюанс по-тъмно в началото и едва след като свикнат с разликата, биха се престрашили да пробват с драматично наситен цвят. Със стила е същото. При този тип хора дори местенето в друг град или намирането на нова работа, им създава напрежение.
Сравнително малък е процентът на представителките на нежния пол, които биха направили категорична промяна рязко и от веднъж. Такива дами с лека ръка отхвърлят миналото и са готови да посрещнат бъдещето в неузнаваема визия. Те, по психологически критерий, се делят на два вида – които се гордеят с промяната, и такива, които след това започват да съжаляват за импулсивното решение. Именно за това в салоните за красота много често стилистите задават въпроса на жени, носили дълга коса и искат късо, или пък руси, желаещи да бъдат черни: “Сигурни ли сте?” Често дори се опитват да дадат няколко предложения. Тогава жената си мисли, че стилистът си има собствено мнение и не иска да направи онова, за което си плаща. Не, те не трябва да мислят така. Стилистът е много добър психолог и щом задава този въпрос, то той се опитва да разбере дали клиентката е сигурна в себе си, за да не го обвинява после, ако резултатът не й допада. Все пак той иска да внуши, че с промяната на косата се променя цялата визия.
А вие на каква промяна сте готови – на плавна или рязка?